Uutta: Avoin taidekoulu aikuisille (päiväryhmä)

Uutta: Avoin taidekoulu aikuisille (päiväryhmä)

Uusi taideryhmä aikuisille! Avoin taidekoulu aikuisille kokoontuu tiistaisin klo 12.00 – 14.15 Vihdin kuvataidekoululla. Opetus on jaettu teemallisiin 4 viikon jaksoihin. Voit itse päättää, miten osallistut: koko lukukauden, yksittäisen jakson vai yksittäisen kerran. Voit poimia ryhmän ohjelmasta sinua kiinnostavat aiheet ja osallistua vain niihin. Et tarvitse aiempaa osaamista tai omia materiaaleja – kuvataidekoulun laadukkaat materiaalit kuuluvat osallistumismaksuun!

Avoin taidekoulu aikuisille on kokeilu, jota on tukenut Vihdin kunta myöntämällä hankkeelle hyvinvointiavustusta vuonna 2022. Ryhmä kokoontuu, mikäli osanottajia on riittävästi (min. 7 osallistujaa / kerta).

Teemajaksot syksyllä 2022:

Teema 1: Piirtäminen ja havainto, opettaja Liisa Pöllänen

ti 6.9. Materiaalintuntua erilaisiin piirtimiin tutustuen
ti 13.9. Asetelma viivapiirroksena
ti 20.9. Piirrosharjoitus: Pienestä suurta
ti 27.9. Valoa ja varjoa – hiilipiirros hiiltä poistaen

Teema 2: Väriä ja syvyyttä maalaten, opettaja Kerttu Sallinen

 4.10. Akryylimaalaus: Sekoitellaan sävyjä!
11.10. Alryylimaalaus: Yötaivas eri maalausvälineisiin tutustuen
25.10. Akvarellimaalaus: Utua ja tunnelmaa
1.11. Akryylimaalaus: Rosoista maalausta palettiveitsellä

Teema 3: Muoto ja keramiikka, opettaja Tommi Sandberg

8.11. Pienoisveistos savityökaluihin tutustuen
15.11. Marmorikuvioitu astia levytekniikalla
22.11. Koriste-esine liitoksia harjoitellen
29.11. Kipsireliefi eli kohokuvioitu sommitelma laatalla

Tiistain ryhmään ilmoittaudutaan täyttämällä oma, erityinen oppilaaksi-haku-lomake.  Jos valitset vain yksittäisiä kertoja, ilmoita lisätietoihin, milloin tulet ensimmäisen kerran ja mistä muista kerroista olet mahdollisesti kiinnostunut. Myöhemmät kerrat voi tarkentaa sähköpostitse tai koululla käydessäsi.

Osallistumismaksut tähän tiistai-ryhmään syksyllä 2022 ovat:

Kaikki 3 jaksoa 210 euroa (ryhmän koko lukukausi)
Yksittäinen jakso 75 euroa
Yksittäinen käynti 20 euroa

Laskutus jakson jälkeen, myös yksittäiskäynnit.

Hakulomake https://vihdinkuvis.eepos.fi/#/forms