Ilmoittautuminen kesän 2024 lasten ja nuorten lomakursseille on alkanut! 

Ilmoittautuminen kesän 2024 lasten ja nuorten lomakursseille on alkanut! 

Tarjolla on jälleen kivaa ja luovaa tekemistä kolmella eri kurssilla:

Taikataidetta – LOMAKUVIS 7 -12 -vuotiaille
ma – ke 3.6. – 5.6. klo 10 – 13
Opettaja: Kerttu Sallinen
Hinta: 80 euroa
Kuvataidekoulun lomakuvis kutsuu aloittamaan kesän rennosti taidetta tehden. Kesäkurssilla teemme kuvataidetta tekniikoilla, joissa kemiallisilla reaktioilla on merkittävä vaikutus lopputulokseen. Luvassa on yllätyksiä ja VAU-efektejä, kun maalauksen värit muuttuvat hapan-emäs-reaktion seurauksena tai aurinkografiikassa päivänvalo siirtää kuvan paperille. Leirillä nautimme kesäsäästä työskentelemällä sään salliessa myös ulkona.
Ilmoittautuminen ma 27.5. mennessä:
https://vihdinkuvis.eepos.fi/#/forms

Kuvistanssi -kesäleiri 7 – 12 -vuotiaille
Vihdin kuvataidekoulun ja Tanssiopisto Vinhan yhteistyöleiri
Ma – pe 10. – 14.6. klo 9 – 15
Vihdin kuvataidekoulu ja Työväentalo Rientola, Nummela
Opettaja: Taru Leinonen (kuvis) ja Pau Kettunen (tanssi)
Hinta: 150 euroa (sis. lämmin lounas ja materiaalimaksu)
Tule mukaan tanssi- ja kuvataidetta yhdistävälle kesäleirille! Monitaiteisella leirillä kaikki osallistujat pääsevät sekä tanssimaan että tekemään kuvataidetta. Valitse ilmoittautuessa painotukseksesi joko kuvataide tai tanssi. Viikko huipentuu yhteiseen taidenäyttelyyn ja tanssiesitykseen.
Ilmoittautuminen 19.5. mennessä:
Kuvataidepainotuksen ilmoittautuminen: vihdinkuvis.eepos.fi
Tanssipainotuksen ilmoittautuminen: vinha.eepos.fi

Pelinteon lumo – kuvataidekoulun ja musiikkiopiston yhteiskurssi kesälomalla tarkoitettu 10 – 18 -vuotiaille. 
Aika: ma – to 3.6. – 6.6.2024 klo 9.30 – 15.00, sisältäen lounastauon klo 11.45 – 12.45. 
Hinta 80 €, hinta sisältää päivittäisen ravintolalounaan. 
Opettajat: Tommi Sandberg, Jussi-Matti Haavisto. 
Paikka: Vihdin kuvataidekoulu, Voimapolku 3, Nummela
Vihdin kuvataidekoulun ja Länsi-Uudenmaan musiikkiopiston yhteistyö pelinteon opetuksessa jatkuu. Pelinteon lumo – kesäkurssilla tutustutaan VR-tekniikan käyttöön pelintekemisessä. Kurssilla luodaan peli, jossa hyödynnetään virtuaalitodellisuutta (VR) tai lisättyä todellisuutta (AR) pelin toiminnassa. Kurssilla pääset esimerkiksi kokeilemaan piirtämistä VR-laseilla.

Ilmoittautumiset maanantaihin 27.5.2024 mennessä:
https://vihdinkuvis.eepos.fi/#/forms