Kansanedustajat kuvataidekoululaisten silmin

Kansanedustajat kuvataidekoululaisten silmin

Suomen lasten ja nuorten kuvataidekoulujen liitto ry
TIEDOTE 3.3.2020

Suomen lasten ja nuorten kuvataidekoulujen liitto haastoi kaikki kuvataidekoulut mukaan vaikuttamaan

KANSANEDUSTAJAT KUVATAIDEKOULULAISTEN SILMIN

Tempauksessa tehtiin muotokuvat Suomen kaikista kansanedustajista. Tämä toteutettiin yhteistyössä eduskunnan kanssa. Mukaan lähti 26 kuvataidekoulua ympäri Suomea.

Kuvataidekoulujen liiton hallitus arpoi jokaiselle osallistuvalle kuvataidekoululle 7–8 kansanedustajaa. Lapset ja nuoret toteuttivat muotokuvat eduskunnan virallisten valokuvien pohjalta. Kuvataidekoulut saivat myös toivoa oman alueensa edustajaa sillä ajatuksella, että koulut järjestäisivät mahdollisimman monta kansanedustajaa livemalliksi oppilaille. Samalla kansanedustajat pääsivät tutustumaan kuvataidekoulujen toimintaan, ja tämä oli myös kansanedustajille hyvä tilaisuus kertoa oppilaille eduskunnasta ja omasta työstään. Lapset ja nuoret toteuttivat yhtä kuvataiteen perinnettä, muotokuvausta, ja samanaikaisesti osallistuivat ja vaikuttivat yhteiskunnallisesti. Muotokuvien tekijöiden ikä vaihtelee, sillä kaikilla kuvataidekoulujen oppilailla oli mahdollisuus osallistua.

Jokaisesta kansanedustajasta esitellään yksi toteutunut muotokuva näyttelyssä 20.3. – 17.4.2020 Eduskunnan kirjastossa. Osallistuvat koulut ovat valinneet näyttelyyn lähetettävät taideteokset. Runsaslukuisemmin muotokuvia esitellään verkkogalleriassa, joka aukeaa 20.3. osoitteessa https://sites.google.com/view/kansanedustajat-lasten-silmin.

Tervetuloa näyttelyymme!

Suomen lasten ja nuorten kuvataidekoulujen liitto ja Eduskunnan kirjasto

TEMPAUKSESSA MUKANA OLEVAT KUVATAIDEKOULUT:

Arkkitehtuuri- ja ympäristökoulu Lastu, Lapinlahti
Espoon kuvataidekoulu
Forssan lasten ja nuorten kuvataidekoulu
Heinolan kuvataidekoulu
Helsingin taiteilijaseuran kuvataidekoulu
Karkkilan kuvataidekoulu
Kauniaisten kuvataidekoulu
Keravan kuvataidekoulu
KONSTa Turun Seudun Kuvataidekoulu
Kukkulan kuvataidekoulu, Äänekoski
Kuvataide- ja käsityökoulu Emil, Valkeakoski Lappeenrannan kuvataidekoulu
Lapuan taidekoulu
Linnalan kuvataidekoulu, Savonlinna
Lohjanseudun kuvataidekoulu
Nurmijärven kuvataidekoulu
Pirkan opisto
Pohjois-Helsingin kuvataidekoulu
Porvoon taidekoulu
Riihimäen lasten ja nuorten taidekoulu
Sara Hildén -akatemia, Tampere
TaiKon, Vaasa
Tuusulan lasten ja nuorten kuvataidekoulu
Vantaan kuvataidekoulu
Vihdin kuvataidekoulu
Visuaalisten taiteiden koulu Aimo, Hämeenlinna