Katutaidetta Palman alueella

Kuvataidekoulu osallistui Teemapäivänään 2.10.2021 Palman alueen kiinteistöjen taiteiluun Nummelassa. Yli 60 kuvislaista – nuorimmat huoltajineen – kävi maalaamassa Mustikkatien päässä olevan kiinteistön kivijalkaa ja seinää.

Pienemmät oppilaat toteuttivat teoksensa töpöttelemällä sapluunan läpi ja isommat oppilaat käyttivät spraymaaleja. Oppilaiden yhteisteoksessa oli väljä lähtöteema erilaisissa eläimissä, jotka elävät joko veden alla, maan alla, maan pinnalla tai ilmassa. Monennäköistä vipeltäjää Kuvikselle varatulta seinältä voikin löytää.

Kuvislaisten ja useiden muiden katutaiteilijoiden teoksia voi käydä vapaasti ihailemassa Palman alueella. Lisäksi kunta järjestää alueella maksullisen avajaistapahtuman Palma Art Night lauantaina 9.10., siitä lisätietoja kunnan nettisivulla.

Kerttu-ope jakaa värejä 2.10. Teemapäivänä