Kuvataidekoulun varautumisesta sähkökatkoihin

Kuvataidekoulun varautumisesta sähkökatkoihin

Vihdin kuvataidekoulu on varautunut mahdollisiin sähköpulasta johtuviin sähkökatkoihin kylmien talvikuukausien aikana. Sähkön säännöstelyyn voidaan joutua jo -10 asteen päiväpakkasten saapuessa Etelä-Suomeen. Pulaa sähköstä voi tulla kulutushuippuina eli arkiaamuisin ja -iltaisin, joista illat osuvat kuvataidekoulun toiminta-aikaan. Mahdolliset sähkökatkot voivat kestää pari tuntia. 

Mahdollisten katkosten aikana opetusta jatketaan normaalisti. Kuvataidekoulussa voidaan hyvin työskennellä sähköttömästi ja koulu on varannut kaikkiin luokkiin varavalaisimia katkojen varalle. Opettajat tietävät, miten poikkeuksellisessa tilanteessa toimitaan ja varautumisesta keskustellaan ennakkoon myös tunneilla oppilaiden ikätaso huomioiden. 

Huoltajan muistilista sähkökatkoihin liittyen:

  1. Kuvataidekoulun opetus järjestetään normaalisti lukujärjestyksen mukaan.
  2. Sähkökatkon aikana huoltajat saattavat lapset koululle ja hakevat koululta. HUOM! noudatetaan normaaleja tunnin aloitus- ja lopetusaikoja.