Retki Eläinmuseoon Helsinkiin 21.9.2019 klo 9-13.45

Retki Eläinmuseoon Helsinkiin 21.9.2019 klo 9-13.45

Vihdin Kuvataidekoulu järjestää retken Helsingin luonnontieteelliseen museoon (Eläinmuseo, Eduskuntatalon takana) lauantaina 21.9.2019. Museoon tutustumisen lisäksi retkellä on tarkoitus pienryhmissä piirtää mielenkiintoisia eläimiä.

Piirustusretki on lukuvuotemme ensimmäinen teemapäivä. Se on kuvataidekoululaisille ilmainen ja vapaaehtoinen, eikä vähennä normaalien oppituntien määrää. Oppilaat voivat lähteä retkelle ilman huoltajaa, toisaalta mukaan voi 10 e bussimaksusta* ottaa yhden perheenjäsenen tai kaverin.  Retkelle on ilmoittauduttava Kuvataidekoulun toimistoon, mukaan mahtuu 50 ensimmäistä ilmoittautujaa.

Aikataulu lauantai 21.9.2019

klo 9.00    Koontuminen Kuvataidekoululla, ole paikalla ajoissa, otamme                            mukaan piirustusvälineitä!
9.15        Bussi lähtee
10.00      Eläinmuseo, Helsinki
13.00      Paluukuljetus Nummelaan, lähtö Eläinmuseon edestä
13.45      Takaisin Kuvataidekoululla

Ilmoittautuminen

Sitovat ilmoittautumiset Kuvataidekoulun toimistoon sähköpostilla toimisto (at) vihdinkuvataidekoulu.fi 16.9.2019 mennessä. Jos mukaan lähtee Kuvataidekoulun ulkopuolinen perheenjäsen tai kaveri, 10 e bussimaksua varten on annettava sähköpostiosoite, johon maksu lähetetään. Ei siis käteismaksua. Kuvataidekoulu lähettää mukaan lähteville ”varmistusviestin”.

*) Aikuiset maksavat bussimaksun lisäksi itse sisäänpääsymaksun museoon paikan päällä. Kuvataidekoulu maksaa kaikkien alle 18 -vuotiaiden sisäänpääsyn.

Museossa on kahvila ja sen yhteydessä museokauppa. Retkelle voi ja on hyvä ottaa mukaan myös omat eväät.

Tervetuloa retkelle!