Teemapäivä 8.2.2020

Kuvataidekoulun tämän lukuvuoden kolmas teemapäivä lähestyy, se on lauantai 8.2.2020. Teemana on Muotokuva – tavalla tai toisella. 🙂

Kuvataidekoululaisen osallistuminen Teemapäiville on vapaaehtoista ja maksutonta. Mukaan voi samaan ryhmään ottaa YHDEN kaverin tai perheenjäsenen, joka maksaa osallistumisesta 10 euron materiaalimaksun. Teemapäiville on kuitenkin ILMOITTAUDUTTAVA, se tapahtuu sähköpostilla os. toimisto ( at ) vihdinkuvataidekoulu.fi.

Kevään viimeinen teemapäivä on 16.5.2020, mutta sille ilmoittaudutaan vasta myöhemmin.

Huoltaja/18v täyttänyt ilmoittaa oppilaan 8.2. teemapäiville oppilaan oman ikäryhmän teemaohjelmaan. Ilmoittaminen siis sähköpostilla toimisto ( at ) vihdinkuvataidekoulu.fi.

Ilmoittauduttaessa annetaan
1.      oppilaan nimi ja ikä
2.      mahdollinen mukaan tuleva Kuviksen ulkopuolinen kaveri/perheenjäsen: nimi, ikä (ei vaadita aikuisilta 🙂 ) ja sähköposti, johon 10 euron laskun voi lähettää
3.      ryhmä, johon ensisijaisesti haluaa (A,B,C,D,E)

Toimistosta vahvistetaan osallistuminen, kerrotaan ryhmän kellonaika ja annetaan muut tarvittavat ohjeet sähköpostitse.
Nyt siis katsomaan ”ohjelmatarjonta” ja ilmoittautumaan. Ryhmään otetaan max 12 oppilasta ilmoittautumisjärjestyksessä. Tässä siis kaveri/perheenjäsen lasketaan myös oppilaaksi, hänen on tarkoitus työskennellä myös. 

8.2.2020 Ohjelma:

Nuorimpien pajat eli leikkikoululaiset ja Perusopinnot 1-3, noin 4-8 -vuotiaat:

ryhmä-A: klo 10-11.30 Muotokuvaus (studiokuvaus), opettaja Taru Leinonen
ryhmä-B: klo 10-11.30 Mallipiirustus, opettaja Kerttu Sallinen

Muotokuvaus (ryhmä-A):

Tutustumme studiovalokuvaukseen kuvaten muotokuvia järjestelmäkameralla Kuviksen studiossa. Harjoittelemme valaisua, mallin ohjaamista ja kuvaamista. Jokainen saa olla vuorollaan mallina ja valokuvaajana. Opettaja: Taru Leinonen

Mallipiirustus (ryhmä-B):

Tervetuloa tutustumaan havaintopiirtämiseen mallista ja kokeilemaan eri piirtovälineitä! Mallia voi ottaa kootusta asetelmasta tai peilin kautta omaa muotokuvaa varten. Opettaja: Kerttu Sallinen

Perusopintojen pajat, perusopinnot 4,5,6, ja periodiopinnot, noin 9-12 -vuotiaat:

Ryhmä-C: klo 12-14.15 Muotokuvaus (studiokuvaus), opettaja Taru Leinonen
Ryhmä-D: klo 12-14.15 Reliefikollaasi, opettaja Kerttu Sallinen

Muotokuvaus (ryhmä-C):

Tutustumme studiovalokuvaukseen kuvaten muotokuvia järjestelmäkameralla Kuviksen studiossa. Harjoittelemme valaisua, mallin ohjaamista ja kuvaamista. Jokainen saa olla vuorollaan mallina ja valokuvaajana. Opettaja: Taru Leinonen

Reliefikollaasi (ryhmä-D):

Pajassa luodaan valitun hahmon tai henkilön muotokuva kokoamalla pienesineitä reliefityylisesti ripustettavaksi teokseksi. Rojun muuttaminen teokseksi tuo esille eri materiaalien mahdollisuudet taiteessa. Opettaja: Kerttu Sallinen

Työpajat, KUVA, MEDIA, MONI, MUOTO, AIKUISET:

Ryhmä-E: klo 12-16.30 Kollaasiveistos, opettaja Tommi Sandberg

Työpajassa rakennetaan muotokuvapatsas liimaamalla erilaisia esineitä ja materiaaleja kollaasityylillä kanaverkkorungon päälle. Muotokuvan voi tehdä esimerkiksi ihmisestä, eläimestä,  hahmosta tai jostain muusta mielenkiintoisesta aiheesta. Opettaja: Tommi Sandberg

Kokeileva työpaja: ilmoittautuminen oppilaan iän mukaan