Valoa! Ljus! 21.11.2022 klo 17-19

Valoa! Ljus! 21.11.2022 klo 17-19

Vihdin kuvataidekoulu järjestää maanantaina 21.11. klo 17 – 19 Valoa! Ljus! -valotaidetapahtuman Lapsen oikeuksien päivän kunniaksi. Koulun viereiseen Aatteenpuistoon luodaan oppilaiden teoksista valotaidepolku, jonka osaksi ripustetaan myös Nummela Art Nightissa paljon ihailua saanut perhospilvi. Tapahtuma päättää kuvataidekoulun 35 -vuotisjuhlavuoden tapahtumien sarjan ja tämän kunniaksi myös koulun ikkunat täytetään hehkuvalla UV-valotaiteella.

Valoa! Ljus! on koko perheen tapahtuma, joka tuo iloa ja väriä pimenevän syksyn keskelle. Upeana lisänä tapahtumallemme Vinhan tanssijat tulevat esiintymään pihassamme klo 17.45 alkaen.  

Maanantain  ensimmäiset ryhmät työskentelevät aluksi normaalisti ja lähtevät sitten katsomaan tapahtumaa klo 17.30. Huom! Toivomme, että erityisesti Leikkikouluryhmän huoltajat tulisivat paikalle jo klo 17.30 mennessä.  Myös klo 18 alkaville ryhmille suosittelemme saapumista koululle jo hieman aikaisemmin, jotta ehditte nähdä myös Vinhan tanssiesityksen. Toivomme, että tapahtuma keräisi paikalle runsaasti osallistujia ihailemaan pimeyden keskelle tuotua valoa ja energiaa! 

Tapahtumassa Vihdin kuvataidekoulun kannatusyhdistys ry myy myös pientä suolaista syötävää ja lämmintä mehua, joten kannattaa varata käteistä mukaan (myös MobilePay käy). 

Huom. Tapahtuman aikana koulun piha-alueelle ei voi pysäköidä, joten jätäthän auton lähistön parkkipaikoille.