Opetus alkaa ma 17.1. lähiopetuksena

Opetus alkaa ma 17.1. lähiopetuksena

Vihdin Kuvataidekoulun kevätlukukausi alkaa maanantaina 17.1. lasten ja nuorten ryhmissä lähiopetuksena. Kuvataidekoululla jatkamme jo tutuksi tulleita hygieniakäytäntöjä. Ohjeisiin tulee lisäksi pari muutosta: 

  • vahva maskisuositus koskee nyt kaikkia kouluikäisiä oppilaita (eli Perusopinnot 2 -ryhmistä alkaen) samoin kuin Vihdissä peruskoulunkin puolella. 
  • tiukentuneen maskisuosituksen vuoksi olemme päättäneet jättää evästauot pitämättä suosituksen piirissä olevissa ryhmissä, kunnes suositus kevenee. Kuviksella ei siis toistaiseksi ole evästaukoa Perusopinnot 2 -ryhmistä ylöspäin! On tärkeää huomioida, että lapsi on syönyt välipalan ennen tuntia

Muutoin Kuvataidekoulun arki jatkuu tuttuna turvallisia toimintatapoja ylläpitäen. Koulun koronaohjeet on hyvä kerrata ennen tunneille osallistumista, katso edellinen ajankohtaisartikkeli nettisivuillamme:

https://vihdinkuvataidekoulu.fi/kuvataidekoulun-koronaohjeet-kevaalla-2022/

Opettajat muistuttavat oppilaita käsien pesuista ja muista turvallisista käytännöistä. 

Tervetuloa taas kuvataidekouluun!